Exposició al Balcó Foyer

Andrea Chénier

Coincidint amb la programació de l’òpera Andrea Chénier, d’Umberto Giordano, un dels exponents del verisme en l'òpera, el Gran Teatre del Liceu organitza l’exposició que compta amb obres de deu pintors i dos escultors contemporanis representants del Nou Realisme a Catalunya.

Verisme plàstic: nous realismes a Catalunya
PRORROGADA! Fins a l'11 de maig 2018

VISITES GUIADES GRATUÏTES
Dijous 26 d'abril a les 11h i a les 18h
Punt de trobada 5 minuts abans de l'inici a l'entrada principal del Teatre (accés Vestíbul)
Imprescindible invitació

Reserva ara

L’exposició pretén crear sinèrgies entre el realisme en les arts visuals i el verisme en l’òpera, dues expressions estètiques que responen a una mateixa voluntat de reivindicar la realitat quotidiana, més enllà de les tendències historicistes i mitològiques dominants en l'òpera de finals del segle XIX i de l’abstracció plàstica de la segona meitat del segle XX. Mostren fragments de vida, que són únics i universals alhora, perquè, al cap i a la fi, les emocions que sentim són íntimes, però també compartides, i el soroll de la ciutat i les ombres que projecten els edificis ens poden evocar qualsevol metròpoli. Però el que s'exposa en aquesta mostra és la realitat de l'artista que s'ha desenvolupat a Catalunya, i que podem reconèixer com a nostra.

Barcelona des del mar 2 (© Daniel Cuervo)

L’exposició Verisme Plàstic: Nous Realismes a Catalunya compta amb obres dels següents artistes:

Pablo Maeso (Barcelona, 1964)
Josep Segú (Salomó, 1958)
Daniel Cuervo (Asturias, 1972)
Gonzalo Goytisolo (Barcelona, 1966)
Josep Santilari (Badalona, 1959)
Pere Santilari (Badalona, 1959)
Josep Cisquella (Barcelona, 1955-2010)
Carlos Díaz (Barcelona, 1968)
Neus Martín Royo (Barcelona, 1968)
Sok Kan Lai (Hong Kong, 1959)
Gerard Mas (Sant Feliu de Guíxols, 1976)
Efraïm Rodríguez (València, 1971)

Verisme Plàstic: Nous Realismes a Catalunya, comissariada per Rosa Ferrer.

Rajoles del Passeig de Gràcia (© Josep Maria Cisquella)