Notícies

El Liceu recolza el teatre català

Mil nou-centes persones van omplir el Gran Teatre del Liceu el passat 15 de setembre a la gala Catalunya aixeca el teló i van gaudir durant dues hores d’una lluïda festa de presentació de les obres que es podran veure a Catalunya aquesta temporada. Aquest acte, organitzat per  l’Associació d’Empreses de Teatre de Catalunya (Adetca), és també el primer acte commemoratiu dels 15 anys de la reobertura del  Liceu, un acte d’agraïment al sector teatral i els seus professionals per haver acollit la programació del Teatre durant l’època de la reconstrucció, per la seva complicitat i la seva col·laboració. Durant 30 segons es va fer memòria amb la projecció d’un espot  sobre l’incendi, que recorda el gran impacte que va suposar i els esforços de la societat civil, administracions i professionals que van fer possible tornar a aixecar el “Liceu de tots”. Un dels moments àlgids de la vetllada, que es va retransmetre ahir a TV3, va ser la interpretació de l’ària Largo al  factotum d’Il barbiere di Siviglia, per part del baríton Mario Cassi, en cartell al Liceu fins el 25 de setembre.

L’acte va tenir també un caràcter reivindicatiu per part dels professionals de les arts escèniques, que van fer balanç optimista de la lenta recuperació del sector. Els teatres han registrat un 5% més de recaptació i un 3% més d’espectadors respecte la gran davallada de la temporada passada.  Xavier Marcé, nou president de la patronal Adetca, va valorar aquest tímid repunt com a “molt bo” tenint en compte “les circumstàncies externes” fent referència a la pujada de l’IVA, que va qualificar “d’irracional”, les restriccions pressupostàries que afecten als circuits d’exhibició i “un missatge polític del govern central que no sembra estima pel teatre”.  Segons vaticinava Marcé, “Estem davant de l’inici de la recuperació”, sense oblidar els reptes que caldrà afrontar.