Notícies

L'exili de Pau Casals a Perpinyà arriba al Foyer

‘Lucia di Lammermoor’ arriba a una seixantena de sales de cinema La funció de Lucia di Lammermoor del passat 23 de desembre al Gran Teatre del Liceu es va retransmetre en directe a més de seixanta cinemes d’Europa i properament s’emetrà en diferit també a França, Itàlia i els Estats Units. El Liceu acosta així un cop més l’òpera a nous públics dins del projecte Tots Som Liceu. ‘I Capuletti e i Montecchi’ serà al juny la propera òpera en veure’s també als cinemes. Un desplegament tècnic amb vuit càmeres Full HD repartides per la platea, una grua a una de les llotges del prosceni i fins i tot a l’interior de la torre de l’escenografia, van permetre seguir en directe l’òpera a través de la gran pantalla a més de 4.000 espectadors. En total Lucia di Lammermoor, amb Juan Diego Flórez i Elena Mosuc en els rols protagonistes, es va veure en directe a més de seixanta cinemes d’arreu del món, amb subtítols en 6 idiomes, i es veurà properament en diferit a altres 11 sales a països d’Europa com Itàlia o França, però també als EUA. En el cas de Catalunya, l’emissió en directe de Lucia di Lammermoor, amb subtítols en català, es va poder veure a Barcelona (Cinesa Diagonal, Heron City, Cinesa Diagonal i Cinemes Girona), Mataró (Mataró Parc), Terrassa (Parc Vallès), Sant Cugat del Vallès, Cambrils, Ripollet i Lleida. A la resta de l’Estat va veure a cinemes de Madrid, Sant Sebastià, Múrcia, Santander, Bilbao, Ciutadella (Menorca), Sevilla, Logroño, Oviedo, Santiago de Compostela, Zamora i Valladolid, entre d’altres. Sense dubte l’èxit de la retransmissió de Norma als cinemes la passada temporada 2014/15, seguida per més de 180.000 espectadors, ha fet que el Liceu aposti per aquests tipus d’esdeveniments que sense dubte acosten el món de l’òpera en general i la programació del Liceu en particular al gran públic, en una tasca social que s’inclou dins del programa Tots Som Liceu. I Capuletti e i Montecchi, de Bellini, serà la propera òpera que es veurà als cinemes en directe des del Liceu l’1 de juny.