Notícies

Multitudinari concert de la companyia de Porgy and Bess a Santa Maria del Mar

Barcelona, 14 de juliol de 2014 

Vint solistes de la companyia de Cape Town van protagonitzar ahir un concert multitudinari de gospel i jazz a la Basílica de Santa Maria del Mar, com a colofó a la Missa internacional. La companyia sud-africana va captivar al públic, entre d’altres, amb Summertime i I got plenty o nuttin, temes de Porgy and Bess, que es va estrenar divendres al Liceu. També van ser especialment emotives les interpretacions de Va pensiero de Nabucco de Verdi, i el títol que va posar punt i final al concert, Oh Happy Day, en mig de l’entusiasme del públic.

Porgy and Bess és una òpera jazz de George Gershwin, que estarà al Liceu fins al 19 de juliol. La música en aquesta òpera és la banda sonora dels barris afroamericans, dels sentiments de marginalitat i de les segones oportunitats. Les notes de jazz, gospel i blues mostren la desesperació, la ràbia i, també, l’amor dels personatges d'aquesta obra de Gershwin, considerada com una de les grans òperes del repertori del segle XX.