Notícies

Tancament econòmic de la temporada 2014/15

Barcelona, 14 de juliol de 2015. La Comissió Executiva de la Fundació del Gran Teatre del Liceu ha celebrat avui la seva darrera reunió de la Temporada 2014/15, en la qual, entre d’altres qüestions ordinàries, ha analitzat la situació de tancament econòmic previst per a l’actual temporada.

La previsió de tancament per a la Temporada 2014/15 presenta uns ingressos que es situen en 39 milions d’euros, el què representa un increment de 1,9 milions d’euros respecte a la Temporada 2013/14, però una disminució d’1,3 milions d’euros respecte al pressupostat inicialment.

La caiguda d’ingressos s’explica pel resultat negatiu de les vendes de tres òperes: Siegfried, Così fan tutte i Don Pasquale, aquesta última afectada per la caiguda de vendes degut a la vaga d’acomodadors.

Aquesta caiguda d’ingressos, no obstant, s’ha vist compensada per una disminució de la despesa al Teatre de 5,5 milions d’euros acumulats des de l’aplicació del Pla Estratègic i de Viabilitat 2014-2017.

Tot plegat, fa que la Temporada 2014/15 es tanqui amb un dèficit de 681.000 euros (resultat que millora la previsió inicial negativa de 771.000 euros) i apropi el Liceu a l’equilibri econòmic després d’haver tancat la Temporada 2012/13 amb unes pèrdues de 4,3 milions d’euros i la temporada 2013/14 amb unes pèrdues de 3,9 milions.

És important destacar, per primera vegada en els darrers anys, l’increment d’ingressos del 12 % en el programa de mecenatge i patrocini, presentant una recuperació després de varies temporades reduint l’ingrés en aquest apartat, situant-se en un valor de 5,5 milions d’euros i passant a ser el 14% del pressupost del Teatre.

En l’apartat de tresoreria, i dins dels compromisos del retorn del deute bancari a partir del setembre de 2016, la Comissió Executiva ha autoritzat a la Direcció a obrir noves negociacions amb els bancs creditors a fi i efecte de buscar una millor reestructuració del deute pendent durant els propers mesos.