From 2001 to 2010

Information

Secretariat of the competitions
C/ Bruc, 125
E-08037 Barcelona
Spain
e-mail

Come to the concert

XXXVIII CONTEST, year 2001

Female voices:

1st Georgeta Girgore (Romania)
2nd Nino Surguladze (Georgia)
3rd Hiroko Koda (Japan)
Male voices:
1st  Void
2nd Javier Franco (Spain)
        Tae –Hyun Kim (Korea)
3rd Metodie Bujor (Moldova)
Special prizes:
To the best performer of Russian Music: Tatiana Menchikova (Russia)
To the best performer of  Zarzuela: Antonio Moreno (Spain)
To the best performer of  Mozart: Se-Jin Lee (Korea)
To the best light soprano: Hiroko Koda (Japan)
To the best Spanish singer:  Javier Franco
 “Amics de l’Opera de Sabadell” prize: Nino Surguladze (Georgia)
 "Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Javier Franco (Spain)
Diputació of Barcelona scholarship: Hyun Kyung Son (Korea)
 "Accademia di Osimo" scholarship: Metodie Bujor (Moldova)
 "Ajuntament de Moià" scholarship: Nadine Weissmann (Germany)
”Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: Carina Mkrtychyan (Russia)
"Escuela Superior de Música Reina Sofía" scholarships: Susana Santiago (Spain) and Nino Surguladze (Georgia)
«Dalton Baldwin» scholarship:  Bettina Smith (Norway)
 "Fundaçao Casa de Mateus" scholarship: Se-Jin Hwang (Korea)
"Col•legi d'Advocats de Barcelona” scholarships: Allison Bell (Australia), Yoon-Mi Hwang (Korea) and Raquel Lucena (Spain)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Kyu-Hee Cho (Korea)
 "Joan Oncina" scholarship: Jung-Pill Ryu (Corea)
 "Virginia Zeani" scholarship: Arturo Martín (Mexico)
"Accademia del Teatro"in Cagli  scholarship: Veronica Amarres (Russia)


XXXIX CONTEST, year 2002

Female voices:
1at Angela Marambio (Chile)
2nd Micaela Carosi (Italy)
3rd Nuria Orbea (Spain)
Male voices:
1st Woo-Kyung Kim (Korea)
2nd Alex Vicens (Spain)
3rd Germán Villar (Spain)
Special prizes:
To the best performer of  Oratorio-Lied:  Nuria Orbea (Spain)
To the best performer of  Zarzuela: Germán Villar (Spain) and Alex Vicens (Spain)
To the best performer of Spanish Music: Nuria Orbea (Spain)
To the best Spanish singer: Alex Vicens
“Amics de l’Opera de Sabadell” prize: Micaela Carosi (Italy)
"Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Sandra Pastrana (Spain)
Leipzig Opera prize: Angela Marambio (Chile)
Diputació of Barcelona scholarship: Doroteya Doroteeva (Bulgaria)
"Accademia di Osimo" scholarship: Germán Villar (Spain)
"Ajuntament de Moià" scholarship: Joan Martín-Royo (Spain)
”Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: Sandra Pastrana (Spain)
”Escuela Superior de Música Reina Sofía" scholarships: Angela Marambio (Chile) and
Woo-Kyung Kim (Korea)
 "Dalton Baldwin" scholarship: Ivan Geissler (France)
"Fundaçao Casa de Mateus" scholarship: Serhiy Mahera (Ukraine)
”Francisco Viñas” Italian Opera Course scholarships: Maria Garina (Moldova) and Manon Evrard (France)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Markus Matheisl (Germany)
"Joan Oncina" scholarship: Luis Casanova (Spain)
"Accademia del Teatro"in Cagli  scholarship: Ana Agathonos (Greece)


XL CONTEST, year 2003

Female voices:
1st  Caterina-Cellia Costea (Romania)
2nd  Se-Jin Lee (Korea)
3rd  Elena Manistina (Russia)
Male voices:

1st Void
2nd  Void
3rd Gioacchino Livigni (USA)
      Joan Martín-Royo (Spain)
Special prizes:
To the best performer of  Mozart: Joan Martín-Royo (Spain)
To the best performer of  Oratorio-Lied:  Christian Miedl (Germany)
To the best performer of  Zarzuela: Armando Noguera (Argentina)
To the best counter-tenor: Ex aequo  Yuri Minenko (Ukraine) and Florin Ouatu (Romania)
To the best Spanish singer: Joan Martín-Royo
Opera House of Leipzig prize: Hye Soo Sonn (Korea)
“Amics de l’Opera de Sabadell” prize: Gioacchino Livigni (USA)
 “Gran Teatre del Liceu” audition prize, reserved to Spanish singers: Gustavo Casanova , Mª Eugenia Enguita, Sandra Galiano, Alicia García Muñoz, Minerva Moliner , Julio Morales and Arturo Pastor
Diputació of Barcelona scholarship: Yanna Osipova (Russia)
"Ajuntament de Moià" scholarship: Iva Danova (Bulgaria)
"Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Sandra Galiano (Spain)
"Accademia di Osimo" scholarship: Armando Noguera (Argentina)
”Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: Anna Lissovskaia (Russia)
 "Dalton Baldwin" scholarship: Bernadetta Golebiowska (Poland)
 "Fundaçao Casa de Mateus" scholarship: Claudia Rodríguez (Mexico)
"Accademia del Teatro"in Cagli  scholarship: Yosep Kang (Korea)
 “Académie de Musique de Sion" scholarship: Natacha Kowalski (Belgium)
 "Joan Oncina" scholarship: Dong Won Kim (Korea)
”Accademia Internazionale di Canto Città di Pesaro” scholarship: Elena Belakova (Russia)
”Francisco Viñas” Italian Opera Course scholarship:  Narine Ananikyan (Armenia)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Iwona Sobotka (Poland)

 

XLI CONTEST, year 2004

Female voices:
1st Tatiana Mazurenko (Russia)
2nd Jee Hye Sohn (Korea)
3rd Void
Male voices:
1st   Antonio Gandía (Spain)
2nd  Dmitry Korchak (Russia)
3rd  Wojciech Gierlach (Poland)
       Tuncay Kurtoglu (Turkey)
Special prizes:
To a tenor finalist:  Antonio Gandía (Spain)
To the best performer of  Verdi: Tatiana Mazurenko (Russia)
To the best performer of  Zarzuela: Israel Lozano (Spain)
To the best performer of  Schubert: Evgenia Grekova (Russia)
To the best Spanish singer: Antonio Gandía
Opera House of Leipzig prize: Wilfried Staber (Austria)
“Amics de l’Opera de Sabadell” prize: Dmitry Korchak (Russia)
“Gran Teatre del Liceu” audition prize, reserved to Spanish singers: Carmen Avivar, Ainhoa Zuazua, Montserrat Melero, Tina Gorina, Itziar Lesaka, Alberto Núñez, Isaac Galán
”Escuela Superior de Música Reina Sofía" prizes:Tatiana Mazurenko (Russia) and Antonio Gandía (Spain)
"Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Isaac Galán (Spain)
Diputació of Barcelona scholarship:Isaac Galán (Spain)
 "Ajuntament de Moià" scholarship: Anthony Costanzo (USA)
 "Accademia di Osimo" scholarship: Wojciech Gierlach (Poland)
”Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: Obed Ureña (Switzerland)
"Dalton Baldwin" scholarship: Shadi Torbey (Belgium)
"Fundaçao Casa de Mateus" scholarship: Ainhoa Zuazua (Spain)
"Accademia del Teatro"in Cagli  scholarship: Bogdan-Ionut Mihai (Romania)
 "Joan Oncina" scholarship: Bruno Ribeiro (Portugal)
”Accademia Internazionale di Canto Città di Pesaro” scholarship: Jee Hye Sohn (Korea)
”Francisco Viñas” Italian Opera Course scholarships: Guilherme Pires (Brazil) and Yosep Kang (Korea)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Dominik Nekel (Austria)


XLII CONTEST, year 2005

Female voices:
1st Serena Daolio (Italy)
2nd Kari Postma Sundan (Norway)
3rd Albina Shagimuratova (Russia)
Male voices:
1st Vasily Ladiuk (Russia)
2nd Void
3rd Pavel Kudinov (Russia), Vitaly Bilyy (Ukraine)
Special prizes:
To the best performer of  Oratorio-Lied:  Myung-Hee Hyun (Korea)
To the best performer of  Verdi: Serena Daolio (Italy)
To the best performer of  Russian Music: Aleksandra Kovalevich (Russia)
Opera House of Leipzig prize: Kari Sundan (Norway)
”Cia. Ópera Sao Paulo” prize: Serena Daolio (Italy)
 “Amics de l’Òpera de Sabadell” prize: Serena Daolio (Italy)
”Escuela Superior de Música Reina Sofía" prizes: Serena Daolio (Italy) and Vasily Ladiuk (Russia)
”Festival de Música Clàssica El Convent”(Blanes) prize: Isaac Galán (Spain)
"Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Pilar Vázquez (Spain)
Diputació of Barcelona scholarship:Isaac Galán (Spain)
 "Ajuntament de Moià" scholarship: Oscar Roa (Mexico)
”Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: María Alejandra Katzarava (Mexico)
"Dalton Baldwin" scholarship: Nial Chorell (Finland)
"Accademia del Teatro"in Cagli  scholarship: Aleksandra Kovalevich (Russia)
 "Joan Oncina" scholarship: Javier Camarena (Mexico)
”Accademia Internazionale di Canto Città di Pesaro” scholarship: Songmi Yang (Korea)
 “Académie de Musique de Sion” scholarship: Florin Ouatu (Romania)
”Francisco Viñas” Italian Opera Course scholarships: Thomas Blondelle (Belgium) and Dominik Nekel (Austria)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Eric Torres Alfaro (Mexico)

 

 

 

 

 

 

XLIII CONTEST, year 2006

Female voices:
1st Barbara Quintiliani (USA)
2nd Nadine Weissmann (Germany)
3rd Ekaterina Shcherbachenko (Russia)
Male voices:
1st David DQ Lee (Canada)
2nd Tiziano Bracci (Italy)
3rd Void
Special Prizes:
To the best performer of  Oratorio-Lied:  David DQ Lee (Canada)
To the best performer of  Verdi: Barbara Quintiliani (USA)
To the best performer of  Wagner: Nadine Weissmann (Germany)
To the best performer of  Russian Music: Ekaterina Shcherbachenko (Russia)
To the best performer of  Schubert: Markus Volpert (Germany)
To the best counter-tenor: David DQ Lee (Canada)
Opera House of Leipzig prize: Ketevan Kemoklidze (Georgia)
”Cia.Ópera Sao Paulo” prize: Nadine Weissmann (Germany)
“Amics de l’Òpera de Sabadell” prize: Ekaterina Shcherbachenko (Russia)
”Escuela Superior de Música Reina Sofía" prizes: Barbara Quintiliani (USA) and David DQ Lee (Canada)
”Festival de Música Clàssica El Convent”(Blanes) prizes: Gabriel Blanco (Spain) and Marc Canturri (Andorra)
 “Agimus (Section of Catania)” prize: Ekaterina Shcherbachenko (Russia)
"Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Montserrat Melero (Spain)
Diputació of Barcelona scholarship: Jin-Hee Uhm (Korea)
"Ajuntament de Moià" scholarship: Paola Molinari (Italy)
”Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: Laura Nicorescu (Romania)
"Dalton Baldwin" scholarship: Anne Maistriau (Belgium)
"Accademia del Teatro"in Cagli  scholarship: Alessia Grimaldi (Italy)
 "Joan Oncina" scholarship: Airam De Acosta (Spain)
”Accademia Mario Del Monaco – Renata Tebaldi (Pesaro)” scholarship: Ketevan Kemoklidze (Georgia)
“Académie de Musique de Sion” scholarship: Soo Joo Lim (Korea)
”Francisco Viñas” Italian Opera Course scholarship: Gabriel Blanco (Spain)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Eduarda Melo (Portugal)

XLIV CONTEST, year 2007 

Female voices:
1st Beatriz Díaz González (Spain)
2nd Jacquelyn Wagner (USA)
3rd Marina Rebeka (Latvia)
       Anja Schlosser (Germany)
Male voices:
1st Void
2nd Francisco Corujo (Spain)
3rd Manolito Mario Franz (Germany)
Special prizes:
To a tenor finalist: Francisco Corujo (Spain)
To the best performer of  Mozart: Jacquelyn Wagner (USA)
To the best performer of  Oratorio-Lied:  Anja Schlosser (Germany)
To the best performer of  Russian Music: Eung Kwang Lee (Korea)
To the best performer of Zarzuela: Beatriz Díaz González (Spain) and Francisco Corujo (Spain)
To the best performer of Schubert: Dong Hyo Cheong (Korea)
To the best Spanish singer: Beatriz Díaz González
To the best Catalan singer: Tina Gorina
"Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Airam de Acosta (Spain)
Opera House of Leipzig prize: Eung Kwang Lee (Korea)
”Cia. Ópera Sao Paulo” prize: Beatriz Díaz González (Spain)
“Amics de l’Òpera de Sabadell” prize: Francisco Corujo (Spain)
”Escuela Superior de Música Reina Sofía" prize: Beatriz Díaz González (Spain)
”Festival de Música Clàssica El Convent”(Blanes) prize: Tina Gorina (Spain)
“Agimus (Section of Catania)” prize:  Jacquelyn Wagner (USA)
Diputació of Barcelona scholarship: Seung Weon Lee (Korea)
Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: Anna Kasyan (Georgia)
 "Dalton Baldwin" scholarship: Yuri Haradzetski (Belarus)
"Accademia del Teatro"in Cagli  scholarship: Jong Hoon Heo (Korea)
"Joan Oncina" scholarship: Aurélie Franck (Belgium)
”Accademia Mario Del Monaco – Renata Tebaldi (Pesaro)” scholarship: Hans Ever (Colombia)
“Académie de Musique de Sion” scholarship: Francisco Javier Pérez Pacheco (México)
 “Festival Francesc Viñas” in Moià scholarship: Sophie Gordeladze (Georgia)
”Francisco Viñas” Italian Opera Course scholarships: Evgeny Liberman (Russia) and Julija Samsonova (Lithuania)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Dong-Hyo Cheong (Korea)

XLV CONTEST, year 2008

Female voices:

1st Void
2nd Marta Mathéu (Spain)
3er Grazia Doronzio (Italy)
       Auxiliadora Toledano (Spain)
Male voices:
1st Void
2nd Lee Poulis (USA)
       Ook Chung (Korea)
3rd  Jin-Won Jung (Korea)
Special prizes:
To the best performer of  Mozart: Marta Mathéu (Spain)
To the best performer of  Oratorio-Lied:  Christiane Karg (Germany)
To the best performer of Zarzuela: Carmen Solís (Spain)
To the best Spanish singer: Marta Mathéu
To the best Catalan singer: Marta Mathéu
"Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Carmen Solís (Spain)
Opera House of Leipzig prize: Jin-Won Jung (Korea)
”Cia. Ópera Sao Paulo” prize: Lee Poulis (USA)
”Amics de l’Òpera de Sabadell” prize: Grazia Doronzio (Italy)
”Festival de Música Clàssica El Convent”(Blanes) prize: Marta Mathéu (Spain)
“Agimus (Section of Catania)” prize:  Auxiliadora Toledano (Spain)
Diputació of Barcelona scholarship: Dmitry Trunov (Russia)
”Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: Marina Bucciarelli (Italy)
"Dalton Baldwin" scholarship: Mª Mercedes Arcuri (Argentina)
"Accademia del Teatro"in Cagli  scholarship: Anna Aglatova (Russia)
”Accademia Mario Del Monaco – Renata Tebaldi (Pesaro)” scholarship: Jekaterina Tretjakova (Lithuania)
“Académie de Musique de Sion” scholarship: Siman Chung (Korea)
“Festival Francesc Viñas” in Moià scholarship: Dolores Lahuerta (Espanya)
”Francisco Viñas” Italian Opera Course scholarships: Patricia Rojas (Spain) i Wong Jong Lee (Korea)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Dorothea Herbert (Germany) and Mercedes Arcuri (Argentina)

XLVI  CONTEST, year 2009

Female voices:
1st Void
2nd Kisahni Jayasinghe (Sri Lanka)
3rd Ekaterina Isachenko (Russia)
Male voices:
1st Void
2nd Roger Padullés (Spain)
3rd Hyojong Kim (Korea)
Special prizes:
To the best performer of  Oratorio-Lied:  Sung-Hwa Hong (Korea)
To the best performer of  Schubert: Sung-Hwa Hong (Korea)
Special mention of the Jury: Valeria Tornatore (Italy) and Alisa Kolosova (Russia)
To the best Spanish singer: Roger Padullés
To the best Catalan singer: Roger Padullés
"Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Carol García (Spain)
Opera House of Leipzig prize: Hyojong Kim (Korea)
”Cia. Ópera Sao Paulo” prize: Kisahni Jayasinghe (Sri Lanka)
”Amics de l’Òpera de Sabadell” prize: Ekaterina Isachenko (Russia)
”Festival de Música Clàssica El Convent”(Blanes) Prize: Carlos Daza (Spain)
“Agimus (Section of Catania)” prize:  Hyojong Kim (Korea)
Diputació of Barcelona scholarship: Richard Sveda (Slovakia)
”Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: Michal Jakub Partyka (Poland)
"Dalton Baldwin" scholarship: Sung-Hwa Hong (Korea)
"Accademia del Teatro"in Cagli  scholarship: Valeria Tornatore (Italy)
”Accademia Mario Del Monaco – Renata Tebaldi (Pesaro)” scholarship:
Mariana Carnovali (Argentina)
“Académie de Musique de Sion” scholarship: Alisa Kolosova (Russia)
”Francisco Viñas” Italian Opera Course scholarships: Carol García (Spain)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Katrin Auzinger (Austria)

 

 

 

 

 

 

 

XVLII CONTEST, year 2010

Female voices:
1st   Sunyoung Seo (Korea)
2nd  Dinara Alieva (Russia)
3rd  Vera Chekanova (Russia)   
Male voices:
1st    Russell Thomas (USA)
2nd  Teodor Ilincai (Romania)
3rd   Dimitrios Flemotomos (Greece)
Special prizes:
To a tenor finalist: Russell Thomas (USA)
To the best performer of  Mozart: Gyula Orendt (Hungary)
To the best performer of  Oratorio-Lied:  Gyula Orendt (Hungary)
To the best performer of  Russian Music: Vera Chekanova (Russia)   
To the best performer of  Zarzuela: Dimitrios Flemotomos (Greece)
To the best performer of  Schubert: Dong-Hwan Lee (Korea)
To the best counter-tenor: Siman Chung (Korea)
"Grup de Liceístes 4rt. i 5è pis" prize: Orlando Niz (Spain)
”Amics de l’Òpera de Sabadell” prize: Sunyoung Seo (Korea)
”Escuela Superior de Música Reina Sofía" prizes: Sunyoung Seo (Korea) and Russell Thomas (USA)
”Festival de Música Clàssica El Convent”(Blanes) prize: César San Martín (Spain)
“Agimus (Section of Catania)” prize: Dimitrios Flemotomos (Greece)
Diputació of Barcelona scholarship:  Kihwan Sim (Korea)
”Accademia Chigiana”  in Siena scholarship: Justina Gringyte (Lithuania)
"Dalton Baldwin" scholarship: Gyula Orendt (Hungary)
”Accademia Mario Del Monaco – Renata Tebaldi (Pesaro)” scholarship:
Stanislas de Barbeyrac (France)
“Académie de Musique de Sion” scholarship: Elena Galitskaya (Russia)
”Francisco Viñas” German Classical Lied and French Melodies Course scholarship: Maria Celeng (Hungary)