El mite i la tragèdia de la celebrada soprano

Imagen
Play Marina Abramović

 

Marina Abramović, artista sèrbia mare de la performance i amb una carrera meravellosa de més de quatre dècades, ha contribuït en gran mesura a replantejar la imatge del cos femení al segle xx. El caràcter autobiogràfic de la seva obra, alimentat pel sofriment inherent de la seva desil·lusió i drames amorosos, troba una ressonància particular en la vida de Maria Callas (1923-1977). Qui millor que la gran diva que ha encarnat passions mortals, tant a l’òpera com en la seva vida privada?

En el centenari del naixement de Callas, també anomenada l’Assoluta, Abramović presenta aquest espectacle a la cruïlla entre l’òpera, l’art en viu, la performance i la videocreació. A Les set morts de Maria Callas s’inclouen algunes de les àries icòniques que van marcar la biografia artística de la soprano grega. Intervencions que recorden les innombrables dones sacrificades a mans de compositors del segle xix; un teatre de nines on les dones n’han resultat les víctimes.

Unes vetllades que representen la culminació de la seva passió, obsessió i empatia per la figura virtuosa, el mite i la tragèdia de la celebrada soprano; una nova experiència immersiva basada en aquestes set defuncions prematures dels personatges que, a la vegada, són autoretrats de l’artista que habita aquests personatges diferents: des de la núvia abandonada fins a l’amant sacrificada.

Callas, amb una vida personal complexa d’amors perduts i una mort solitària, reviu més que mai en aquestes experiències de mort reinterpretades; moments traumàtics de pèrdua, amor i anhel on Abramović honra i habita l’esperit de la mateixa Callas, suggerint que aquests rols poden ser reimaginats i renovats per a futures generacions d’intèrprets.

Amb el suport de

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

 

 

 

Espectacle inclòs al Barcelona Obertura Spring Festival

Barcelona Obertura

 

 

 

 

7 Deaths of Maria Callas
Escenes d’òpera de Vincenzo Bellini, Georges Bizet, Gaetano Donizetti, Giacomo Puccini i Giuseppe Verdi
Llibret de Petter Skavlan i Marina Abramović 
Projecte operístic: Marina Abramović 
Música: Marko Nikodijević 
Estrena absoluta 01/09/2020 a la Bayerische Staatsoper de Munic

  • Durada aproximada 1h 30m

Fitxa artística

Projecte operístic, direcció d’escena i escenografia
Marina Abramović 
Col·laboració a l’escenografia
Anna Schöttl
Reposició
Georgine Balk
Dramatúrgia
Benedikt Stampfli 
Direcció de l’audiovisual
Nabil Elderkin 
Vestuari
Riccardo Tisci for Burberr
Il·luminació
Urs Schönebaum 
So
Luka Kozlovacki 
Audiovisual dels intermezzi
Marco Brambilla 
Actriu i interpretació en viu
Marina Abramović
Actor de l’audiovisual
Willem Dafoe 
Regidoria de la reposició
Tobias Lenfers
Assistència a la direcció d’escena
Anna Llopart
Assistència a la il·luminació
Benedikt Zehm
Coproducció:
Bayerische Staatsoper de Munic, Greek National Opera d’Atenes, Deutsche Oper de Berlin, Opéra National de París, Teatro San Carlo de Nàpols

Repartiment

VIOLETTA VALÉRY
FLORIA TOSCA
DESDEMONA
CIO-CIO-SAN
CARMEN
LUCIA ASHTON
NORMA
Cor del Gran Teatre del Liceu (Pablo Assante, director)
Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu
Director
Antonio Méndez

7 Deaths of Maria Callas és un projecte d'òpera de Marina Abramović amb música de Marko Nikodijevic i escenes d'obres de Vincenzo Bellini, Georges Bizet, Gaetano Donizetti, Giacomo Puccini i Giuseppe Verdi. Editor: Internationale Musikverlag Hans Sikorski.

març 2023

Torn A
Torn B
Torn C

Programa de mà

T'oferim l'opció de descarregar-te el programa de mà de forma gratuïta.

La prèvia

La prèvia és un podcast del Gran Teatre del Liceu. En aquest capítol parlem de 7 Deaths of Maria Callas de Marina Abramović, produït per La máquina de la luz i amb guió de Javier Blánquez.