[[{"fid":"12227","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"(© Antoni Bofill)","field_file_image_title_text[und][0][value]":"(© Antoni Bofill)"},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"(© Antoni Bofill)","field_file_image_title_text[und][0][value]":"(© Antoni Bofill)"}},"attributes":{"alt":"(© Antoni Bofill)","title":"(© Antoni Bofill)","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Barcelona, 2 d’abril de 2019. El proper 10 d’abril a les 20h la representació de La Gioconda d’Amilcare Ponchielli des del Gran Teatre del Liceu podrà veure’s en directe via satèl·lit a 122 cinemes de 12 països europeus, i poques hores després en diferit a d’altres zones del món gràcies a la distribuïdora Rising Alternative i el programa Live in cinemas. Aquesta retransmissió és una coproducció del Liceu amb RTVE, Mezzo, la productora Les Films Jack Fébus i compta amb un programa especial presentat per la periodista musical Eva Sandoval que acompanyarà la retransmissió amb entrevistes a l’equip artístic de l’òpera i del Teatre, Iréne Theorin, Dolora Zajick, Brian Jagde, Pier Luigi Pizzi, Guillermo García-Calvo, Francesco Marzola i Christina Scheppelmann.

[[{"fid":"12228","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"(© Antoni Bofill)","field_file_image_title_text[und][0][value]":"(© Antoni Bofill)"},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"(© Antoni Bofill)","field_file_image_title_text[und][0][value]":"(© Antoni Bofill)"}},"attributes":{"alt":"(© Antoni Bofill)","title":"(© Antoni Bofill)","class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

El projecte audiovisual del Liceu es consolida a nivell internacional i contribueix a la difusió de l’òpera a nous públics i ciutats amb poca programació d’aquest gènere. L’emissió tindrà especial repercussió a España, on es podrà veure a 69 sales, 21 d’elles a Catalunya. Les ciutats espanyoles on es podrà veure en directe La Gioconda són: Alacant, Amposta, Badajoz, Barcelona (incloent Terrassa, Sant Cugat, Sitges, Arenys de Mar, Cornellà i Manresa), Bilbao, Cáceres, Cadis (incloent El Puerto de Santa María), Còrdova, Girona (i Figueres), Granada, Guipúscoa, La Corunya, La Rioja, Lleida, Lleó, Madrid, Màlaga (amb Velez-Málaga, Fuengirola i Marbella a més de la capital), Mallorca, Menorca, Múrcia, Salamanca, Santander, Santiago de Compostela, Sevilla, Toledo, València, Vitòria, Zamora i Saragossa. La web www.operaencine.es  conté el llistat detallat i permet enllaçar a la reserva online de localitats a cada cinema i ciutat.

La resta de països que podran gaudir d’aquesta cèlebre òpera seran Alemanya (3 sales), Andorra, Àustria, Canadà (6 sales), Dinamarca (9 sales), Eslovàquia (10 sales), Estats Units (5 sales), Holanda, Itàlia (8 sales), Portugal (2 sales), Regne Unit (5 sales), República Txeca i Suïssa.