Željko Lucic

Baríton

Estudià cant a Belgrad i Novi Sad (Sèrbia), on debutà al Teatre Nacional l’any 1993 interpretant Silvio (I pagliacci). Entre els anys 1998 i 2008 formà part de la companyia de l’Oper de Frankfurt. El seu repertori inclou papers com el comte de Luna (Il trovatore), Amonasro (Aida), Jago (Otello), Giorgio Germont (La traviata), Scarpia (Tosca) i els protagonistes de Macbeth, Rigoletto, Simon Boccanegra i Nabucco. Papers que ha cantat a la Metropolitan Opera de Nova York, Royal Opera House de Londres, San Francisco Opera, Opéra National de París, Wiener Staatsoper, Teatro alla Scala de Milà, Semperoper de Dresden, així com al Festival d’Ais de Provença, entre altres escenaris. Entre els seus propers compromisos figuren Miller (Luisa Miller) a Frankfurt, Scarpia a París i Nova York, a més de Germont al Festival de Verona.

Debutà al Gran Teatre del Liceu la temporada 1997/98 amb L’elisir d’amore.