Lucia di Lammermoor

Sobre la producció

Lucia, una rebel amb causa

16 July 2021 Lucia di Lammermoor

Lucia di Lammermoor és una òpera absolutament romàntica: es basa en una novel·la de Walter Scott, La núvia de Lammermoor, que, al seu torn, es va inspirar en una fosca llegenda medieval que parlava d’una jove dama que embogia en ser

Article

Lucia, fragilitat i fortalesa

16 July 2021

El Romanticisme, que va regnar durant gairebé tot el segle xix a la cultura occidental, va crear diversos estereotips socials per tal de construir un imaginari amb què l’autor pogués arribar directe al cor del públic del seu moment.

Sobre l'obra

En defensa del matrimoni per amor

16 July 2021

La literatura és plena d’històries d’amor que acaben malament perquè l’estructura social de poder o els interessos familiars fan que se’n vagin en orris: la de Romeu i Julieta és, segurament, la més coneguda, però ben a prop també hi trobaríem la

En escena

En escena

10 June 2021 Lucia di Lammermoor

Moments musicals clau

Els moments musicals clau de 'Lucia di Lammermoor'

16 July 2021 Lucia di Lammermoor

Acte I, Lucia

«Regnava nel silenzio»