int(200)

Alexina B.

VENDA COMUNITAT
19/02/2023 (15h)
VENDA GENERAL
19/02/2023 (16h)

Comunitat #LiceUnder35

Preestrena exclusiva per a públic jove menor de 35 anys a 20€
Uneix-te a la Comunitat per gaudir d'accés prioritari a la compra d'entrades (15h)

UNEIX-TE

Estrena absoluta de l’òpera de Raquel García-Tomás amb direcció d’escena de Marta Pazos

“Tinc vint-i-cinc anys i, si bé encara jove, m’aproximo, sense dubtar-ho, al terme fatal de la meva existència. He sofert molt, i he sofert sol, abandonat per tots!”, Mes souvenirs, Herculine Barbin

L’òpera Alexina B. està inspirada en la història d’Adélaïde Herculine Barbin, també coneguda com Alexina B., una persona intersexe. Nascuda a França l’any 1838, el seu testimoni commovedor i suggerent per a l’univers sonor de Raquel García-Tomás, Premi Nacional de Música 2020.

A Alexina se li atribueix el sexe femení en néixer, creix en un convent i, treballant com a institutriu, s’enamora d’una de les seves companyes. En una societat on l’acceptació de la diferència era complicada i l’heterosexualitat, la norma, Alexina es reivindica com a home, canvia de sexe legal i d’identitat, per ser Abel Barbin, però, incapaç d’adaptar-se, en la seva soledat s’acaba suïcidant.

Una història potent i intensa que ens posa, com a comunitat, davant del mirall per la condemna i els perjudicis. El seu testimoni revela la violència de les institucions religioses i mèdiques, així com la d’una societat heteronormativa, que no permet ni l’autoafirmació ni l’autodeterminació fora del binarisme de sexe i gènere. Amb llibret d’Irène Gayraud i una proposta escènica de Marta Pazos (col·laboradora de García-Tomás a Je suis narcissiste, 2019), aquesta òpera en tres actes és una història de lluita per la identitat i un autèntic salt al buit per a la nostra protagonista.

Amb el patrocini en exclusiva de:

Amb el suport de:

Alexina B.
Estrena absoluta de l’òpera de Raquel García-Tomás amb direcció d’escena de Marta Pazos
Estrena absoluta 
Llibret: Irène Gayraud, inspirat en les memòries d’Hérculine Barbin (també coneguda com a Alexina B.), Mes Souvenirs (França, 1868).

Projecte realitzat amb la Beca Leonardo a Investigadores y Creadores Culturales 2020 de la Fundación BBVA

[timeline]

Artistic profile

Stage director
Marta Pazos
Set design
Max Glaenzel
Costume design
Silvia Delagneau
Lighting
Nuno Meira
Coreography
María Cabeza de Vaca
Video
Raquel García-Tomás
Sound
Sixto Cámara
Production
Gran Teatre del Liceu

Cast

ALEXINA BARBIN / ABEL BARBINLídia Vinyes-Curtis
SARAAlicia Amo
POLICEMAN / MADAME P. / ALEXINA'S MOTHER / SISTER MARIE DES ANGESElena Copons
DOCTOR GOUJON / THE DOCTOR / DOCTOR H. / THE ABBOT/ MONSEIGNEUR/ THE JUDGEXavier Sabata
YOUNG ALEXINA / LÉA / CONVENT PUPIL / BOARDING SCHOOL PUPILMar Esteve
CONVENT PUPILS / BOARDING SCHOOL PUPILSCor Vivaldi-Petits Cantors de Catalunya
Cor Vivaldi-Petits Cantors de Catalunya (Òscar Boada, conductor)
Symphony Orchestra of the Gran Teatre del Liceu
Conductor
Josep Pons

March 2023

20Monday19:00