Notícies

Aprovats els comptes anuals de la temporada 2022/23

Els resultats mantenen l’equilibri econòmic en l’exercici de la temporada amb un resultat positiu de 2,8Mn€.

Consell de Mecenatge del Gran Teatre del Liceu (© A. Bofill)
Consell de Mecenatge del Gran Teatre del Liceu (© A. Bofill)

Barcelona, 31 de gener de 2024. El Patronat de la Fundació del Gran Teatre del Liceu, presidit per Salvador Alemany, ha aprovat els comptes anuals de la temporada 2022/23. Els resultats mantenen l’equilibri econòmic en l’exercici de la temporada amb uns ingressos ordinaris de 52,4Mn€ davant unes despeses de 49,6Mn€, el que origina un resultat positiu de 2,8Mn€. 

Les administracions públiques han tornat a mostrar el seu compromís en aquesta temporada amb unes aportacions totals de 28Mn€. El suport de les empreses, els benefactors i els abonats també ha estat clau per tancar la temporada amb equilibri. La xifra negociada de mecenatge a la temporada 22/23 és de 7,9Mn€ d’euros, arribant a una xifra rècord i superant la barrera del 15% del pressupost.

Es referma un programa de suport al Liceu en constant evolució i adaptació a les necessitats empresarials i es reforça el projecte cultural i artístic del Teatre. La temporada 22/23 va comptar amb 273.000 espectadors, un 3% més respecte la temporada 21/22. L’ocupació global va ser del 82% (dos punts més que l’anterior), i unes 30 funcions van tenir sold out. 

En total, a la temporada 22/23 s’han realitzat un total de 202 funcions: 91 d’òpera, 17 de dansa, 20 concerts, i 74 funcions d’El Petit Liceu. 

Aquesta temporada actual, 2023/2024, serà la que permetrà deixar enrere el deute històric del Teatre.

Consell de Mecenatge del Gran Teatre del Liceu (© A. Bofill)
Consell de Mecenatge del Gran Teatre del Liceu (© A. Bofill)