Carles Pachon

Baríton
Image
Carles Pachon

Nascut a Navàs, inicia els estudis de cant amb el mestre Jorge Sirena, després d’haver estudiat música a l’Escola Municipal de Música de Navàs amb Josep Maria Castella i del seu pas per la Polifònica de Puig-reig i el Cor dels Amics de l’Òpera de Sabadell. Ha estat premiat en diversos concursos, com el Neue Stimmen (2022, Alemanya), Concurs Internacional de Cant Tenor Viñas (2017, Barcelona) i Concurso Internacional de Canto Alfredo Kraus (2018, Las Palmas), entre d’altres. Al 2022, va rebre el Premi de l'Associació Ópera XXI com a millor intèrpret jove de l'any. El 2018, va participar en la prestigiosa Accademia Rossiniana Alberto Zedda a Pesaro, i també va completar el Programa de Joves Artistes a la Staatsoper Unter den Linden a Berlín durant les temporades 2021/22 i 2022/23, teatre del qual serà membre estable de l’Ensemble a partir de la temporada 2024/25. La seva trajectòria l'ha dut a actuar en importants teatres com el Gran Teatre del Liceu, el Teatro Real, el Teatro Rossini a Pesaro, Opernhaus Zürich o la Staatsoper Unter den Linden a Berlín, el Teatro Colón de Buenos Aires, entre molts d'altres. Debutà al Gran Teatre del Liceu escènicament la temporada 2017/18 amb Il viaggio a Reims, i ha tornat amb el concert Les tres reines i Lucia di Lammermoor (2020/21) i amb Don Pasquale (2022/23).

Temporada 2024/2025