Sara Blanch

Image
Sara Blanch

Nascuda a Darmós, als 14 anys inicià la seva formació com a cantant, i, als 16, feu la seva primera aparició en una òpera contemporània al Teatre Nacional de Catalunya. A partir d’aleshores continuà la seva formació al Conservatori del Liceu de Barcelona. 

Debutà professionalment l’any 2013 al Belcanto Opera Festival Rossini de Wildbad interpretant Folleville (Il viaggio a Reims). Des d’aleshores ha pogut cantar en teatres com el Teatro Real i el Teatro de la Zarzuela de Madrid, el Teatro Campoamor d’Oviedo, el Teatro Regio di Torino, el Teatro Municipale Giuseppe Verdi de Salern, el Teatro de la Maestranza de Sevilla, el Teatre Txaikovski de Perm, així com al Festival Castell de Peralada, entre d’altres.

Entre els seus rols operístics destaquen Norina (Don Pasquale), Lucia (Lucia di Lammermoor), Matilde (Matilde di Shabran) o Fiorilla (Il turco in Italia). 

Ha guanyat premis com el Concurs Montserrat Caballé (2014), el Concurs Josep Mirabent i Magrans (2015) i diversos premis del Concurs Tenor Viñas (2016). 

Debutà al Gran Teatre del Liceu la temporada 2016/17 amb Thaïs, i hi ha tornat amb L’italiana in Algeri i L’enigma di Lea (2018/19), Don Giovanni (2020/21), Ariadne auf Naxos i Die Zauberflöte (2021/22) i Don Pasquale (2022/23).

Temporada 2024/2025