Notícies

'Alexina B.', nominada als International Opera Awards

L’òpera de Raquel García-Tomás ha estat nominada als prestigiosos Opera Awards en la categoria de millor “estrena mundial”.

L’òpera Alexina B. de Raquel García-Tomás, estrena absoluta al Liceu la temporada 22/23, ha estat nominada als prestigiosos Opera Awards en la categoria de millor “estrena mundial”.

Image
'Alexina B.' (© Antoni Bofill)
Lídia Vinyes-Curtis i Alicia Amo, en un moment de l'òpera 'Alexina B.' (© A. Bofill)

Alexina B. està inspirada en la història d’Adélaïde Herculine Barbin, també coneguda com Alexina B., una persona intersexe. Amb llibret d’Irène Gayraud i una proposta escènica de Marta Pazos, l’òpera va rebre una gran acollida per part del públic com de la crítica especialitzada.

El Liceu celebra que aquesta òpera sigui finalista d’aquests premis internacionals i també la nominació d’altres noms relacionats i estimats pel Teatre que van protagonitzar grans moments la temporada passada 22/23: Susanna Mälkki, Lotte de Beer i Ermonela Jaho (van protagonitzar al Liceu un brillant Il trittico), Luca Salsi (Macbeth), Sara Blanch (Don Pasquale) o Adriana González (La bohème, temporada 20/21).