Artista convidat

Chiharu Shiota: la càrrega del sentiment

Winterreise, el viatge d’hivern de Franz Schubert, explica una història, i, per tant, pot mostrar-se també amb una escenografia que ha concebut l’artista japonesa Chiharu Shiota per a la Sala Miralls. Una història sobre un home que vaga pels camins envoltat pel fred de l’hivern...

'Winterreise', el viatge d’hivern de Franz Schubert, tracta sobre un home que vaga pels camins envoltat pel fred de l’hivern, però en realitat el camí que recorre és el del seu interior turmentat —pel desamor, la solitud i la desesperació—, i el gel veritable no és el que trepitja, sinó el que congela la seva ànima. 

Aquest cicle de lieder explica una història, i, per tant, pot mostrar-se també amb una escenografia que ha concebut l’artista japonesa Chiharu Shiota per a la Sala Miralls: una instal·lació de dos mesos que aborda, des de l’espai, el color i la forma que crea amb la seva unió d’objectes quotidians i estructures a partir de fil i teixits, aquesta mateixa emoció que Schubert va transformar en so.