Notícies

30 anys de l'incendi del Liceu

Un 31 de gener de 1994, fa 30 anys, el Gran Teatre del Liceu va patir un incendi que va commocionar Barcelona.

Incendi del Liceu 1994.
Incendi del Gran Teatre del Liceu (© Antoni Bofill)

Barcelona, 31 de gener de 2024. Avui fa 30 anys, el Gran Teatre del Liceu va patir un incendi que va commocionar la nostra ciutat. 

Enmig de la tragèdia, la unió d’artistes, col·laboradors, mecenes, abonats, societat i administracions públiques van fer possible el renaixement del nostre Teatre gràcies al compromís, l’amor per la cultura i el vincle amb aquest coliseu històric. 

Una abraçada col·lectiva va teixir el que va ser el desig de la reconstrucció, que es va portar a terme en 4 anys. Avui, al mirar enrere, volem recordar la força i el poder transformador de la solidaritat en aquell moment. El 1999, el Liceu no només va renéixer de les seves cendres, sinó que es va erigir com un símbol amb la capacitat de superar qualsevol obstacle.

Que aquest aniversari no només ens recordi el que vam perdre, sinó també el que vam guanyar: resiliència, esperança i un futur on la cultura, l’art i la solidaritat segueixin inspirant-nos al vostre costat. 

Gràcies per acompanyar-nos sempre.

Sala de l'actual Gran Teatre del Liceu (© Paco Amate)
Sala de l'actual Gran Teatre del Liceu (© Paco Amate)