Giovanni Meoni

Baríton

Relacionat amb la música des de petit, completà la seva formació com a cantant amb Leo Ferri a Roma. Guanyador de diversos premis de cant nacionals i internacionals, debutà l’any 1991 com a Marcello (La bohème) a Rieti. Des d’aleshores ha cantat en teatres d’arreu del món, com la Metropolitan Opera de Nova York, Wiener Staatsoper, Opernhaus Zuric, Bayerische Staatsoper de Munic, Staatsoper d’Hamburg i Teatre Bolxoi de Moscou, entre d’altres. L’han dirigit els mestres Riccardo Muti, Zubin Mehta, Myung-Wun Chung, Gary Bertini, Daniele Gatti, Daniel Oren, Gianluigi Gelmetti, Alain Lombard, Nello Santi, Donato Renzetti o Renato Palumbo, així com els directors d’escena Franco Zeffirelli, Hugo De Ana, Pierluigi Pizzi, Robert Carsen, Denis Krief, Giuliano Montaldo, Jonathan Miller, Beni Montresor, Alberto Fassini, Gilbert Deflo o Renzo Giacchieri.

Debutà al Gran Teatre del Liceu la temporada 2012/13 amb Madama Butterfly, i hi ha tornat amb Simon Boccanegra (2015/16) i Un ballo in maschera (2017/18).

2012/13

Madama Butterfly (Sharpless)
Giacomo Puccini

2015/16

Simon Boccanegra (Simon Boccanegra )
Giuseppe Verdi