Mikeldi Atxalandabaso

Tenor

Nascut a Bilbao, es formà a la seva ciutat natal. Ha interpretat Ruodi (Guillaume Tell) a Amsterdam, Opéra de Montecarlo, Théâtre des Champs Élysées de París i Teatro Regio de Torí; Beppe (Pagliacci) a Tolosa de Llenguadoc i Santiago de Xile; Monostatos (La flauta màgica) al Teatro Real de Madrid, i El retablo de Maese Pedro al Petit Liceu. En concert ha interpretat Tybalt (Roméo et Juliette) dirigit per Michel Plasson, L’Atlàntida amb Josep Pons, La llama (Usandizaga) i Guglielmo Tell a Edimburg, Detroit, Chicago, Toronto i Nova York. Ha actuat a Le prophète al Théâtre du Capitole de Tolosa de Llenguadoc, Remendado (Carmen) a Madrid, Narraboth (Salome) a l’ABAO, Dr. Cajus (Falstaff) amb la Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks de Munic i Spoletta (Tosca) a Salzburg. Ha estat premiat al Concurs Internacional Manuel Ausensi.

Debutà al Gran Teatre del Liceu la temporada 2002/03 amb L’occasione fa il ladro, i hi ha tornat amb El retablo de Maese Pedro (2008/09), L’holandès errant (2016/17), Manon Lescaut (2017/18) i Turandot (2019/20).

2021/22

( )
Alban Berg