Lessons in Love and Violence

La Veu del Liceu - 05

Una dimensió dramàtica ben treballada i un control ferm de la respiració

En escena

Share the article

Do you want to receive the news? Subscribe

Josep Pons

Director musical

Considerat un dels directors més rellevants de la seva generació, Josep Pons és el director musical del Gran Teatre del Liceu.

L’any 1985 va fundar l’Orquestra de Cambra Teatre Lliure i, l’any 1993, la Jove Orquestra Nacional de Catalunya. És director honorari de l’Orquesta y Coro Nacionales de España i de l’Orquesta Ciudad de Granada, de les quals va ser director artístic i titular. Va ser també director musical executiu de les cerimònies olímpiques de Barcelona 92.

L’any 1999 va ser distingit amb el Premio Nacional de la Música que atorga el Ministeri de Cultura, és acadèmic numerari de la Reial Acadèmia Catalana de Belles Arts i doctor honoris causa de la Universitat Autònoma de Barcelona. El 2019 va ser guardonat amb la Medalla d’or al mèrit en les Belles Arts.

Ha enregistrat una cinquantena de títols per a Harmonia Mundi France i Deutsche Grammophon, i n’ha obtingut els màxims guardons: Grammy, Cannes Classical Awards, Grand Prix de l’Académie Charles Cross, Diapasson d’Or i Choc de la Musique.

Dirigeix habitualment les principals orquestres i ho fa a les sales d’arreu del món, i ha establert una relació continuada amb l’Orchestre de París, la Philharmonia, la City of Birmingham, la Gewandhaus de Leipzig, la Staatskapelle de Dresden, l’NHK de Tòquio o la BBC Symphony Orchestra, amb la qual ha fet diverses aparicions als BBC Proms de Londres.

Stéphane Degout

Baritone

After studying at the Conservatoire national supérieur de Lyon, French baritone Stéphane Degout attracted attention for his interpretation of Papageno (Die Zauberflöte) at the festival of Aix-en- Provence.

Since then he has sung regularly in Paris, Berlin, Brussels, Vienna, London, Chicago, New York, Milan, Munich and elsewhere. His prime roles include Oreste (Iphigénie en Tauride), Wolfram (Tannhaüser), Raimbaud (Le comte Ory), Dandini (La Cenerentola) and Count Almaviva (Le nozze di Figaro).

This is his first visit to the Gran Teatre del Liceu.

Georgia Jarman

Soprano

American soprano Georgia Jarman has a repertory ranging from bel canto to contemporary opera. She studied in Boston and New York and is a frequent performer at leading American and European opera houses.

She has distinguished herself in new operas, notably two works by George Benjamin, Written on Skin and Lessons in Love and Violence, which she has sung in London, Lyon and Hamburg. Her latest engagements also include Musetta (La bohème) in London and Zurich and Helena (A Midsummer Night’s Dream) in Philadelphia.

This will be her Liceu debut.

Daniel Okulitch

Bass-baritone

At the start of his career, Canadian bass-baritone Daniel Okulitch won a number of contests, notably first prize in the George London Foundation Competition. On the strength of this he made his debut at Opera Ontario as Don Giovanni and since then has sung in opera houses in Paris, Milan, Buenos Aires, Dallas, Washington, Los Angeles and other cities.

The roles of Count Almaviva (Le nozze di Figaro), Joseph De Rocher (Dead Man Walking) and Olin Blitch (Susannah) are part of his repertory.

This will be his first Liceu performance.

Share the article

Do you want to receive the news? Subscribe

Themes: Òpera; Benjamin

Keep scrolling to see the next article

Load next