• El Liceu, la Regidoria de Turisme i Indústries Creatives de l’Ajuntament de Barcelona, el Disseny Hub Barcelona i escoles de disseny de la ciutat impulsen (ÒH!)PERA, un projecte per fomentar l’experimentació i aprenentatge de joves estudiants de diferents disciplines del disseny de la ciutat a través d’una experiència real de creació operística
  • L’aliança entre institucions i escoles es tradueix en la creació i estrena de quatre òperes de petit format que es representaran durant la mateixa vetllada en diferents espais del Liceu els dies 9 i 10 de juliol de 2022, un gran aparador per a mostrar el talent emergent de la ciutat i projectar-lo internacionalment
  • Els títols de les noves òperes de nova creació són: Entre los árboles, L’ocell redemptor, The Fox Sisters, Shadow. Eurydice says.
  • Àlex Ollé, artista resident del Gran Teatre, lidera la direcció artística del projecte. Els compositors Marc Migó, José Río-Pareja, Núria Giménez-Comas i Fabià Santcovsky són els encarregats d’idear aquestes òperes de gran energia, d’uns 30 minuts de durada, que tractin de subjectes actuals. Els compositors i compositores es van seleccionar dins el projecte Barcelona Creació Sonora de l'ICUB
  • Per la posada en escena es busca la diversitat de propostes estètiques i cada microòpera compta amb un dels següents professionals de l’àmbit de la direcció escènica: Nao Albet, Alícia Serrat, Marc Chornet i Silvia Delagneau
  • En el projecte participen estudiants de les principals escoles d’art i disseny de la ciutat: BAU, ELISAVA, EINA, LCI i Escola Massana
  • Aquesta iniciativa s'emmarca en el desplegament de la Mesura de Govern d’Impuls de les Indústries Creatives que té en la promoció del talent una de les seves línies d’acció prioritàries
  • El projecte ÒH!PERA té el suport de Fundació Banc Sabadell i la Roca Village  

Barcelona, 27 de juny de 2022. Avui dilluns dia 27 de juny ha tingut lloc al Foyer del Gran Teatre del Liceu la presentació del projecte artístic ÒH!PERA. Microòperes de nova creació. Una iniciativa impulsada pel Gran Teatre del Liceu, la Regidoria de Turisme i Indústries Creatives de l’Ajuntament de Barcelona, el Disseny Hub Barcelona i les principals escoles de disseny de la ciutat. La direcció artística del projecte estarà liderada per Àlex Ollé, artista resident del Gran Teatre del Liceu.

L’objectiu del projecte (ÒH!)PERA és complementar la formació de joves de disciplines creatives de la ciutat de Barcelona i facilitar-los l’aprenentatge en un entorn real, tenint una experiència amb el gènere operístic i els professionals del mateix. La missió d’aquesta iniciativa comprèn l’acompanyament i el suport a la creació artística, posant a disposició espais i recursos que serveixin com a camp d’experimentació tenint com a base el rigor, l’exigència i la qualitat dels projectes. Aquest projecte de col·laboració i aliança entre institucions i acadèmia vol ser un aparador per a mostrar el talent emergent d’una nova generació i projectar-lo internacionalment.

El projecte inclou la creació de quatre òperes de petit format per ser representades durant la mateixa vetllada en diferents espais del Liceu (Sala Miralls, Teatrino i Foyer), els dies 9 i 10 de juliol de 2022. Els títols de les noves òperes de nova creació d’aquesta temporada 21/22 són: Entre los árboles, L’ocell redemptor, The Fox Sisters, Shadow. Eurydice says.

El Liceu ha seleccionat els compositors Núria Giménez-Comas, Marc Migó, José Río-Pareja i Fabià Santcovsky per idear òperes de gran energia, d’uns 30 minuts de durada, que tractin de subjectes actuals. Els noms escollits són una representació significativa dels autors i autores actuals que treballen música escrita. És una instantània del moment actual de la ciutat en l'àmbit de la composició, un moment molt ric i divers, amb unes noves generacions formades en un context cultural i històric renovat i inserides en l'entorn global, un fet que afecta les estètiques musicals dels artistes, així com l'impacte i el posicionament de la nova creació musical a Barcelona. Els compositors i compositores es van seleccionar dins el  projecte Barcelona Creació Sonora de l'ICUB amb l’objectiu que aquests creadors s’acostin a l’òpera, proporcionant-los la seva primera oportunitat en el gènere i apostant per l’estrena de nous repertoris a grans institucions musicals de la ciutat.

L’encàrrec té com a particularitat que es compta amb un màxim de 6 artistes a escena, entre cantants i instrumentistes, que col·laboraran en el projecte gràcies al suport de la Fundació Ferrer Salat – Fundació Conservatori Liceu.

Per la posada en escena es busca la diversitat de propostes estètiques i cada microòpera compta amb un dels següents professionals de l’àmbit de la direcció escènica: Nao Albet, Alícia Serrat, Marc Chornet i Silvia Delagneau.

En el projecte participen estudiants de disseny de diferents centres d’ensenyament de l’àmbit de les indústries creatives. Les escoles, que han estat seleccionades per la Direcció de Promoció del Disseny de l’Ajuntament de Barcelona, són: BAU, ELISAVA, EINA, LCI i Escola Massana.  La col·laboració es materialitza en la participació de quatre escoles en la creació de la posada en escena de les quatre microòperes. Durant tots aquests mesos de creació, diferents equips d’estudiants de grau i màster de les diferents disciplines del disseny han treballat en aspectes com el disseny de l’espai escènic, el vestuari, la il·luminació i el disseny d'audiovisuals. LCI Barcelona ha dissenyat la imatge, la comunicació i el màrqueting del projecte.

Projectes temporada 21/22

Shadow. Eurydice Says
FOYER
Música Núria Giménez-Comas
Llibret d'Elfriede Jelinek, traducció de Gitta Honegge, basat en el text de N.G.C. i Anne Monfor
Direcció d'Alicia Serrat
Amb la participació d'ELISAVA

L'ocell redemptor
MIRALLS
Música i llibret de Fabià Santcovsky
Direcció de Marc Chornet
​Amb la participació d'EINA

The Fox Sisters
TEATRI (CONSERVATORI)
Música de Marc Migó
Llibret de Lila Palmer
Direcció de Silvia Delagneau
​Amb la participació de BAU

Entre los árboles
FOYER
Música de José Río-Pareja
Llibret de Juan Mayorga
Direcció de Nao Albet
Amb la participació de l'Escola Massana

 

Amb el suport de: