All the news

L'Orquestra Simfònica del Liceu celebra la Mercè amb un concert gratuït

  • Sota la direcció del mestre Josep Pons, l’Orquestra Simfònica del Liceu ofereix el 24 de setembre un concert gratuït obert a la ciutadania amb una selecció de les obertures de les òperes de Mozart
  • El concert, que té una durada aproximada de 45 minuts, inclou les peces inicials en aquest ordre de les següents obres mozartianes: Le nozze de Figaro, Rapte del serrall, La flauta màgica, Idomeneo, Don Giovanni, La Clemenza de Tito, Lucio Silla i Cosí fan tutte
  • El recital es podrà veure el proper dissabte 24 de setembre a les 20:45h a la Plaça Major de Nou Barris, que acull l’esdeveniment per cinquè any consecutiu
  • Durant les festes de la Mercès, Liceu+ oferirà la gravació del concert Les obertures de Mozart, també dirigit pel mestre Josep Pons amb l’Orquestra Simfònica del Liceu. Aquesta gravació inèdita es va fer el desembre del 2020 sense públic al Gran Teatre del Liceu
  • Durant el cap de setmana de la Mercè, el Liceu oferirà el 50% de descompte de les entrades de la funció de Don Pasquale del dia 25 de setembre

Barcelona, 23 de setembre de 2022. El Gran Teatre del Liceu se suma als actes de celebració de les Festes de la Mercè de Barcelona amb un concert  gratuït destinat a tota la ciutadania amb un programa que inclou les obertures operístiques de W.A. Mozart, amb l'Orquestra Simfònica del Liceu dirigida pel mestre Josep Pons. Serà el divendres 24 de setembre a les 20.45h a la Plaça Major de Nou Barris de Barcelona. Fa 5 anys que el Liceu col·labora en el programa de festa major de la Mercè apropant la música clàssica a tothom i sortint de la zona més cèntrica de la ciutat.

Mozart és un dels compositors imprescindibles per a qualsevol amant de l’òpera per la seva manera de transformar i revolucionar tant el contingut dels seus temes com la descripció psicològica dels personatge; un binomi que fa que les seves obres siguin ens semblin actuals. Els personatges de Mozart el converteixen en un creador únic i irrepetible: del llibertí Don Giovanni, passant pel món iniciàtic de la Flauta Màgica, pels entrellats de parella a Cosí fan tutte, per l’atmosfera orientalitzant i llicenciosa al Rapte del serrall, la primera òpera escrita en alemany, a l’anunci de la caiguda del règim aristocràtic amb les Noces de Fígaro, premonitori de la revolució francesa.

L’Obertura és una síntesi, un petit tast del que succeirà al llarg de l’obra. Però en mans de Mozart, i escoltades una darrera l’altra en un mateix concert, les obertures són petites perles d’un tot, on cadascuna d’elles, contenen una energia concreta i l’essència del que s’esdevindrà al llarg de l’òpera.

El Gran Teatre del Liceu s’involucra a la Festa de la Mercè

En motiu de les festes de la Mercè, el Liceu+ ofereix l’enregistrament del concert de les obertures de Mozart. El programa és el mateix, i també està interpretat per l’orquestra del Gran Teatre del Liceu i dirigit pel mestre Pons. Aquesta gravació inèdita es va enregistrar al Liceu el desembre del 2020, durant les restriccions establertes per les autoritats sanitàries i sense públic, tal com dictava la normativa del moment.

A més a més, també durant el cap de setmana de la Mercè, les entrades de la funció de Don Pasquale del dia 25 de setembre estaran a meitat de preu. El descompte del 50% estarà habilitat a les zones 2, 3 i 4 del teatre i s’activarà amb el codi: MERCE2022 (límit fins 24/09 a les 23:59h). L’oferta és una iniciativa del Liceu impulsada en el marc de les festes de la Mercè.