Image
René Jacobs.

Amb més de 260 gravacions a les seves espatlles, a més d’una carrera com a cantant, director i acadèmic, ha esdevingut un dels noms més destacats en el camp de la música barroca i vocal.

Inicià la seva formació musical com a membre del cor de la catedral de Sant Bavó a Gant, la seva ciutat natal.

Poc després inicià la seva carrera com a contratenor, i això va despertar el seu interès per la música barroca. En aquest sentit, l’any 1977 fundà la formació Concerto Vocale per explorar el repertori barroc. L’any 1983 debutà com a director d’una òpera, va ser amb L’Orontea d’Antonio Cesti al festival de música antiga d’Innsbruck, del qual posteriorment assumí la direcció artística entre els anys 1996 i 2009. Com a director, el seu repertori va del barroc a Rossini. Un dels seus darrers treballs discogràfics, titulat Leonore, ha estat triat com el millor disc d’òpera de l’any 2020 per Opernwelt i The Guardian. A principis de l’any 2021 ha publicat un disc amb la Missa solemnis de Beethoven.

Debutà al Gran Teatre del Liceu amb Orpheus la temporada 2021/22.